×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

"آنکتاد" احیای اقتصاد بعد از همه‌ گیری را بررسی کرد:

عوارض کرونا برای مشاغل کوچک

شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط موسوم به MSME به‌ دلیل ماهیت ابتکاری و فرصت‌ طلبانه خود قادرند خود را در دوران همه‌ گیری ناشی از شیوع کووید-۱۹ احیاء کنند؛ گرچه در این مسیر به حمایت زیادی نیاز دارند.

شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط موسوم به MSME به‌ دلیل ماهیت ابتکاری و فرصت‌ طلبانه خود قادرند خود را در دوران همه‌ گیری ناشی از شیوع کووید-۱۹ احیاء کنند؛ گرچه در این مسیر به حمایت زیادی نیاز دارند.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "دنياي اقتصاد"، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد موسوم به "آنکتاد" در گزارشی تأکید کرده که سیاستگذاران باید سیاست‌ها و نهادها را به‌ گونه‌ای تنظیم کنند تا مشاغل کوچک بتوانند سهم بیشتری در احیای اقتصاد پس از همه‌‌ گیری داشته باشند.

در هفتمین اجلاس جهانی "امپرتک" که به‌صورت آنلاین برگزار شد، بر حمایت از شرکت‌های خرد و کوچک تأکید فراوانی شده است. سرپرست دبیرکل آنکتاد در این اجلاس گفت: حمایت‌های ارائه شده از سوی دولت‌ها باید با اولویت‌های بهبود اقتصادی و اجتماعی پس از کرونا مطابقت داشته باشد.

ایزابل دورانت اشاره کرد که اقدامات پشتیبانی کوتاه‌ مدت، همچون تخفیف‌های مالیاتی برای این قبیل شرکت‌‌ها و همچنین حمایت از اشتغال و کاهش بدهی‌ها اثرات زیادی دارد و باید ادامه پیدا کند. در همین حال، انجام سرمایه‌ گذاری در سیاست‌های ساختاری بلند مدت مانند توسعه مهارت‌های کارآفرینی جایگاهی کلیدی دارد.


شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط موسوم به MSME ستون فقرات اقتصاد جهان را شکل می‌دهند و در سطح جهان بالغ بر ۸۰ تا ۹۰ درصد از اشتغال کشورهای درحال توسعه را شامل می‌شوند. با این حال، این کسب‌ و‌ کارها به شکل نامتناسبی تحت‌‌ تأثیر شوک‌های ناشی از کرونا قرار گرفتند.

آسیبی که کسب‌ و‌ کارهای بخش‌های خدمات غیرضروری در دوران همه‌ گیری متحمل شدند، بسیار زیاد است و سبب تعطیلی شماری از آنان شده است. با همه این احوال، اندازه کوچک این شرکت‌ها به آن‌ها این امکان را می‌دهد که انعطاف‌ پذیر باشند و با محیط‌های جدید همچون شرایط ایجاد شده در دوران همه‌ گیری انطباق بیشتری داشته باشند. این شرکت‌های خرد، کوچک و متوسط پتانسیل آن را دارند که به کمبود ظرفیت‌های تولیدی و تنوع اقتصادی در کشورهای با درآمد پایین کمک کنند و به اقتصاد در راستای بهبودی پرتوان‌ تر و پایدارتر یاری برسانند.


آزاد سازی پتانسیل کارآفرینی
شرکت‌ کنندگان در این اجلاس جهانی بر رویکرد منحصر به‌ فردی که بر توسعه ظرفیت کارآفرینی و تقویت نقش کارآفرین‌ها تأکید داشت، متمرکز بودند. رئیس کارآفرینی آنکتاد تأکید کرد که هدف از این برنامه‌ها، شناسایی و سپس کمک به کارآفرینان برای شکوفایی پتانسیل خود است. در دوران همه‌ گیری برنامه‌های حمایتی نشان دادند که یکی از مهم‌ ترین ابزارها برای تسهیل و تقویت کارآفرینی هستند.

تاتیانا کریلووا، کارآفرینان و شرکت‌های کوچک را تشویق کرد تا در کشورهای خود به این برنامه آنکتاد بپیوندند تا مشارکت آن‌ها در بهبودی پس از کووید-۱۹ در اقتصاد تسهیل شود.


حمایت کشورها از مشاغل کوچک
بنا بر گزارش منتشر شده در وب‌ سایت آنکتاد، وزیر امور صنعت، تجارت و سرمایه‌ گذاری نیجریه در این اجلاس تأکید کرد که کشورش از طریق کمک‌های بلاعوض از شرکت‌های خرد و کوچک حمایت می‌کند تا نیازهای مالی آنان برطرف شود.

ماریام کاتاگوم همچنین تأکید کرد که حمایت از کارآفرینان و مشاغل کوچک سبب خلق فرصت برای رشد آنان و افزایش بهره‌ وری‌شان می‌شود و زمینه را برای اشتغال و تقویت اقتصاد فراهم می‌کند.


نیجریه در سال‌های اخیر در سیاست‌های خود درخصوص شرکت‌های کوچک و متوسط تجدید نظر کرده تا مقاومت خود را در برابر همه‌ گیری تقویت کند و چارچوب‌های بیشتری را برای حمایت از استارت آپ‌ها در اقتصاد دیجیتال تنظیم کرده است.

کشورهایی چون آنگولا، عربستان سعودی، برزیل، آرژانتین و اروگوئه نیز از سیاست‌های خود در باب حمایت از شرکت‌های کوچک سخن راندند. برونو کوئیک، مدیر فنی آژانس خدمات پشتیبانی مشاغل خرد و کوچک برزیل نیز تأکید کرد که این اجلاس بدون شک یک تجربه تأثیرگذار بوده و نقطه عطفی در زندگی بسیاری است.


تجارب کارآفرینان
در این اجلاس، جلسات تعاملی با کارآفرینان نیز انجام شد و بسیاری داستان‌ موفقیت خود را به اشتراک گذاشتند. مدیر یک شرکت پردازش محصولات کشاورزی در نیجریه از خسارات سنگین به این شرکت در دوران همه‌ گیری سخن گفت، چرا که به‌ دلیل محدودیت‌ها، امکان دسترسی به مزارع وجود نداشت.

وسون سولارین توضیح داد که چگونه با استفاده از فناوری‌های دیجیتال توانسته تقاضا را برای محصولاتش افزایش دهد و پس از همه‌‌ گیری خود را با شرایط جدید سازگار کند.

آگدا اولیور از برزیل نیز گفت که در دوران قرنطینه، زنان بسیار بیشتر از مردان تحت‌ تأثیر قرار می‌گیرند و برنامه‌های حمایتی سبب تقویت آن‌ها می‌شود.

در این اجلاس همچنین مدیرانی از آنگولا، جمهوری دومینیکن، نیجریه، رومانی و روسیه توضیح دادند که چگونه برنامه سازمان ملل به آن‌ها کمک کرد تا پس از همه‌ گیری، پرتوان‌ تر به کار خود ادامه دهند. همچنین در این نشست در باب چگونگی تسهیل اقدامات زیست‌ محیطی گفت‌و‌گو شد.

در این نشست که به میزبانی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد انجام شد، حدود ۶۰۰ شرکت‌ کننده از ۶۴ کشور حضور داشتند و تقریباً ۳ هزار بیننده از ۹۴ کشور در فیسبوک و تلویزیون اینترنتی سازمان ملل این رویداد را دنبال کردند.

تاريخ: 1400/02/12  | ساعت: ١٢:١٤ | شناسه: ١٤٠١٧ | تعداد نمايش: 819


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1090857

  • بازديدکنندگان امروز : 6260

  • کل بازديدکنندگان : 17381133


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد