×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در ششمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران تشريح شد:

فرآیند بین‌المللی شدن بنگاه‌های ایرانی با اجراي پروژه توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی/ ضرورت حمایت حاكميت و همکاری تشکل‌های صنعتی در اجرای بهینه پروژه ISPX

اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران در ششمین گردهمایی خود، فرآیند بین‌المللی شدن بنگاه‌های ایرانی تحت پروژه توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی ایران (ISPX) را بررسی کردند؛ پروژه‌ای که به گفته مجریان آن، زمینه ارتقاء بنگاه‌ها، دسترسی به استانداردهای ‌بین‌المللی و افزایش توان رقابتی آن‌ها را فراهم می‌کند.

اعضای کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران در ششمین گردهمایی خود، فرآیند بین‌المللی شدن بنگاه‌های ایرانی تحت پروژه توسعه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی ایران (ISPX) را بررسی کردند؛ پروژه‌ای که به گفته مجریان آن، زمینه ارتقاء بنگاه‌ها، دسترسی به استانداردهای ‌بین‌المللی و افزایش توان رقابتی آن‌ها را فراهم می‌کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، رئیس ‌کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران در اين نشست با اشاره به این‌که پروژه ISPX در توسعه کشورها و بنگاه‌ها بسیار مؤثر واقع شده است، گفت: اجرای این پروژه بیش از همه در ارتقاء توانمندی بنگاه‌های کوچک و متوسط تأثیر گذار بوده و برای مثال در کشوری نظیر چین، نتایج چشمگیری به همراه داشته است.

علی نقیب ابراز امیدواری کرد که اجرای این پروژه در ایران نیز با برنامه‌ریزی دقیق، مورد پیگیری قرار گیرد.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران نيز در این نشست با بيان اين‌كه سازمان‌های بین‌المللی، ورود بنگاه‌ها به زنجیره تأمین ارزش جهانی را برای توسعه بنگاه‌های کوچک و متوسط ضروری تلقی می‌کنند، گفت پروژه ISPX شرایط ارتقاء بنگاه‌ها، دسترسی به استانداردهای بین‌المللی و افزایش توان رقابتی بنگاه را فراهم می‌کند. این پروژه، شامل الگوهایی از تجربه کشورهاست که سازمان یونیدو جمع‌ آوری کرده است.

سیدحسن افتخاریان افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران به‌عنوان متولی این پروژه، فهرستی از بنگاه‌هایی که حداقل آمادگی برای پذیرش استانداردهای بین‌المللی را دارند، جمع ‌آوری می‌کند. بخش نخست، شامل شناسه ‌سازی و مرحله بعدی، شامل تعیین چک ‌لیست‌ها، نقاط ارزیابی و کشورهای الگو برای ارتقاء بنگاه‌هاست. در مرحله بعد نیز باید ارتباط مناسبی بین بنگاه‌های منتخب و کشورهایی که دارای استاندارد هستند شکل بگیرد.

وي اضافه كرد: مرحله ایجاد ارتباط در ایران، به ‌دلیل تحریم‌های داخلی و خارجی دچار مشکلات و چالش‌هایی است که نیازمند همراهی تشکل‌ها و بخش خصوصی است و در حوزه تطبیق ‌دهی (Match Making) و حوزه شناسایی، نقاط قوت و ارتقاء پذیری نیز ضروری است که تشکل‌ها مشارکت داشته باشند.

مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران با تأکید بر این‌که در صورت عدم مشارکت بخش خصوصی، پروژه ISPX به نتیجه نخواهد رسید، ادامه داد: آن‌چه به‌عنوان طبقه ‌بندی بنگاه‌ها در ایران رایج شده نیز اشتباه است. امروزه ملاک متوسط بودن بنگاه‌ها تعداد نفرات نیست، بلکه الحاق به زنجیره تأمین جهانی، گردش مالی بالا و نوآوری و توانایی انتقال فناوری حائز اهمیت شده‌ است.

پس از ارائه این توضیحات، سایر حاضران نیز به بیان پرسش‌ها و نظرات خود پرداختند؛ پرسش‌هایی در باب این‌که این پروژه در چه رشته فعالیت‌هایی قابلیت اجرا دارد. همچنین این پرسش مطرح شد که راهکارهای عملیاتی کردن پروژه در کوتاه ‌مدت چه بوده و همچنین پرسش دیگر درباره چگونگی تعیین معیارها و استانداردها بود.

در ادامه، غلامرضا ملکی مدیر امور تشکل‌ها و مسئولیت‌ اجتماعی اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران به تجربیات و خطاهای گذشته در آمایش سرزمینی و عدم تطبیق رشته فعالیت‌ها با امکانات استان‌ها اشاره و نسبت به بازنگری در مأموریت‌های صنعتی استان‌ها تأکید کرد.

سجاد غرقی، نائب‌ رئیس این کمیسیون هم با اشاره به ظرفیت‌های موجود در معادن کوچک‌ مقیاس و ضرورت توجه به تعاریف و شاخص‌های مختلف در تعیین اندازه بنگاه‌ها در سازمان‌های مختلف، از لزوم تعیین شاخص‌های کارآمد و یکسان ‌سازی تعاریف به منظور محافظت از بنگاه‌های معدنی در دوره رکود سخن گفت.

سپس مشاور سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران در پاسخ به موارد مطرح شده به این نکته اشاره کرد که استانداردها را تشکل‌‌ها تعیین می‌کنند.

افتخاریان اظهار داشت: در گذشته، برای بین‌المللی شدن بنگاه‌ها، سه موضوع کاهش هزینه‌های عملیاتی بنگاه‌ها، افزایش تولید و ظرفیت تولید و ایجاد بازار عادلانه مورد توجه بود که امروزه این موارد منسوخ شده و میزان مطلوبیت رشته فعالیت‌ها برای ایجاد بنگاه و همچنین الحاق به زنجیره تأمین جهانی اهمیت پیدا کرده‌ است.

وي تصريح كرد: در مسیر بین‌المللی شدن نیز چاره‌ای جز توجه به سازگار کردن اندازه بنگاه‌ها با سه شاخص "سرمایه ‌گذاری"، "بازار" و "فناوری" نیست.

در بخش ديگر اين نشست نيز مدیر پروژه ISPX نيز گزارشی درباره مأموریت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ‌در اجرای این پروژه و همچنین برنامه‌های توسعه‌ای و حمایتی این سازمان از واحدهای صنعتی ارائه کرد و گفت: این برنامه‌های توسعه محور بدون ورود به تک‌تک بنگاه‌ها و با استفاده از روش‌های توسعه شبکه‌ای تدوین شده ‌است.

نسرین مصدق صدقي با بیان این‌که ISPX یکی از برنامه‌هاي مهم یونیدو است كه از ابتداي دهه 1970 ميلادي ترويج شد و از سال 1985 به شكل امروزي خود درآمد، افزود: مطالعات اوليه مفاهيم نظام مبادلات پيمانكاري فرعي ایران (ISPX) در سال‌هاي 1386 و 1387 انجام شده و این پروژه از سال 1388 در شركت شهرك‌هاي صنعتي اصفهان با پايلوت قرار دادن شهرك صنايع كارگاهي اميركبير کلید خورد.

وي اضافه كرد: ادامه این پروژه به اتاق بازرگاني اصفهان محول شد و اين نهاد هم در سال 1395 یک قرارداد همکاری با يونيدو منعقد کرد. به این ترتیب، برنامه‌ريزي براي اجراي پروژه در سطح ملي توسط سازمان صنايع كوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران از نيمه دوم سال 1395 آغاز و به این واسطه 10 دبيرخانه تخصصي ISPX در 10 استان از ابتداي سال 1396 ایجاد شد.

مدیر پروژه ISPX همچنين با اشاره به انعقاد تفاهم ‌نامه همكاري با اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران براي راه ‌اندازي دفتر ملي ISPX، هدف از انعقاد این تفاهم‌ نامه را استفاده از ظرفيت‌هاي موجود طرفين در جهت توسعه ظرفيت پيمانكاري صنايع كوچك و متوسط كشور و تعامل دو طرف براي بهره‌ برداري بهينه از فرصت‌هاي بين‌المللي براي استفاده از نظام ISPX عنوان كرد.

در ادامه، سایر اعضاء و میهمانان نیز به بیان ديدگاه‌هاي خود پرداختند و پس از آن،‌ رئیس ‌کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي تهران با جمع‌ ‌بندی موضوعاتی که مطرح شد، بر ضرورت حمایت دولت و حاکمیت در اجرای بهینه پروژه ISPX و ضرورت همکاری تمامي اتاق‌های سراسر کشور و تشکل‌های صنعتی در این پروژه تأکید کرد.

نقيب خاطرنشان كرد: بررسی نتایج اجرای این پروژه در کشورهای مختلف، رغبت حاکمیت و بخش ‌خصوصی در الحاق به این پروژه را تقویت خواهد کرد.

وي همچنین با اشاره به سخنان افتخاریان درخصوص تجربه موفق اجرای ISPX در کشور ترکیه، پیشنهاد بازدید گروهی از فعالان اقتصادی، اعضای تشکل‌ها و علاقه‌مندان به مشارکت در پروژه، از مراحل اجرای این فرآیند در کشور ترکیه را مطرح کرد.

تاريخ: 1400/09/06  | ساعت: ٠٩:٤٥ | شناسه: ١٥٨٠١ | تعداد نمايش: 282


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1090874

  • بازديدکنندگان امروز : 47

  • کل بازديدکنندگان : 17381406


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد