×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در صورت صدور مجوز تغيير كاربري زمين،

شهرک صنعتي تخصصي پوشاک تا نيمه نخست سال آینده احداث مي‌شود

گفت‌وگو با محسن صالحي‌نيا

احداث شهرک تخصصی پوشاک ازجمله برنامه‌هایی است که بعد از حادثه پلاسکو در دستور کار قرار گرفته، اما با مشکلاتی مواجه شده است. در همين ارتباط با محسن صالحی‌نیا ـ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ـ گفت‌وگو کرده‌ایم.
 
• احداث شهرک پوشاک در چه مرحله‌ای است؟
احداث شهرک صنعتي تخصصی پوشاک به مشکل صدور مجوز تغییر کاربری خورده است. به گفته سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، با توجه به این‌که محل احداث این شهرک در منطقه روبه‌روی فرودگاه امام‌ خمینی(ره) جنب شهرک صنعتی شمس‌ آباد، یکی از مراکز اصلی تولید شیر است، نمی‌توان در جوار آن شهرک صنعتی پوشاک احداث کرد. با وجود این، در نشستي که اخیراً با حضور استاندار تهران، معاون وزیر جهاد كشاورزي و رئيس سازمان جهاد کشاوری استان تهران داشتیم، در مورد چارچوبی توافق کردیم تا شرایط صدور مجوز تغییر کاربری این شهرک فراهم شود. نقشه احداث این شهرک در چارچوب طرح جامعی دیده شده که در آن برخی واحدهای کارگاهی، تولیدی، پشتیبانی، برند سازی، مدلینگ و ... مستقر خواهند شد.
 
• مجوز تغییر کاربری تا چه زمانی صادر می‌شود؟
به‌ نظر می‌رسد با توجه به اقدامات انجام شده، حداکثر طی 2‌ ماه آینده مجوز تغییر کاربری زمین احداث این شهرک صادر و عملیات اجرایی آن در نهایت با مذاکرات وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی آغاز شود. با توجه به این‌که مجموعه صنعت پوشاک قادر به ایجاد ارزش افزوده خوبی در اقتصاد کشور است، صنعتگران نیز برای استقرار در این شهرک تخصصی برنامه‌ریزی کرده‌اند. با وجود این، شرکت شهرک‌های صنعتی تهران پس از دریافت مجوز تغییر کاربری، زیرساخت‌های اولیه احداث شهرک پوشاک را حداکثر طی مدت 6‌ ماه آماده خواهد کرد. اما روند احداث واحدهای تولیدی بستگی به نحوه عملکرد مالکان آن‌ها دارد. اما با توجه به انگیزه تولید کنندگان برای استقرار در این شهرک حتماً روند احداث این واحدها نسبت به سایر واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی سریع‌تر خواهد بود.
 
• سرمایه احداث چگونه تأمین می‌شود؟
شرکت‌ شهرک‌های صنعتی تهران سرمایه‌ لازم برای ایجاد زیرساخت‌هایی مانند آب، برق، گاز، خطوط تلفن، جاده و ... را تأمین کرده و با دریافت مجوز تغییر کاربری، عملیات اجرایی آن را آغاز می‌کند و سپس با توجه به هماهنگی‌ای که شرکت شهرک‌های صنعتی با انجمن صنایع نساجی ايران انجام داده، این زیرساخت‌ها توسط بنگاه‌های تولیدی بر اساس طرح‌های توجیهی فنی و اقتصادی و استفاده از منابع سرمایه‌گذاران و یا تسهیلات بانکی، تکمیل می‌شود. به محض صدور تغییر مجوز کاربری، شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نسبت به بازگشایی معابر، جدول‌ کشی، تأمین برق و آب اولیه مورد نیاز اقدام می‌کند تا واحدهای تولیدی نسبت به تکمیل این فرآیند اقدام کنند.
 
• آیا تسهیلاتی به کسبه پلاسکو ارائه می‌شود؟
اگر این واحدها متقاضی باشند، می‌توانیم تسهیلاتی برای استقرار آن‌ها در این شهرک درنظر بگیریم. سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شرکت استاني تهران آمادگی ارائه تسهیلات به واحدهای مذکور را دارند. گرچه واگذاری زمین‌ به تولید کنندگان در شهرک‌های صنعتی از تخفیف‌های ذاتی برخوردار است و معمولاً حداکثر 20 تا 30 درصد این هزینه در ابتدا از متقاضیان دریافت و بقیه آن به‌صورت اقساطی و با دوره تنفس چند ساله پرداخت می‌شود، اما می‌توانیم برای واحدهای تولیدی آسیب دیده پوشاک در ساختمان پلاسکو، دریافت درصد هزینه اولیه یا دوره بازپرداخت و تنفس اقساط با آن‌ها مساعدت کنیم.
 
• روزنامه همشهري، شماره 7857، 24 دي 1398

تاريخ: 1398/10/24  | ساعت: ٠٩:٥٢ | شناسه: ٩٠٨٩ | تعداد نمايش: 1494


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1090855

  • بازديدکنندگان امروز : 6213

  • کل بازديدکنندگان : 17381086


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد